Основні риси ф’ючерсної торгівлі – частина 2
- 18 Червня, 2013
- Біржова торгівля
Значний вплив на формування ф’ючерсних ринків різних біржових товарів має монополія виробництва і збуту, система ціноутворення.
Сьогодні у світі налічується майже 200 ф’ючерсних ринків. На біржах США 70% ф’ючерсних контрактів – нові, запроваджені за останні 10-15 років; 60% ф’ючерсного обігу становлять контракти з фінансовими інструментами.
Останніми роками біржовий ринок нафти зазнав істотних змін. Ф’ючерсні контракти стали надзвичайно популярними, причому їх глибина (строк дії контракту) застосовується від одного місяця до кількох років.
Сьогодні використовуються здебільшого товарні ф’ючерси з паливно-мастильними матеріалами, металами, менше – з сільськогосподарською сировиною: пшеницею, кавою, цукром тощо.
Ф’ючерсна торгівля дозволяє не лише прискорити реалізацію товару, вона прискорює обіг вкладеного капіталу. При цьому розподіляються функції між банком та біржею. Банк, як правило, кредитує тільки частину товарної вартості, котру, як він вважає, буде повернено незалежно від кон’юнктури.
Ф’ючерсна біржа відшкодовує різницю між відсотком за кредит і ціною реалізації товару. Ф’ючерсна торгівля дозволяє заощадити резервні фонди, що їх підприємець притримує на випадок несприятливої кон’юнктури ринку.
Підсумовуючи викладений матеріал можна зауважити, що для ф’ючерсної торгівлі характерними є такі функції:
- фіктивний характер угоди (практично відсутній обмін реальним това-ром – 1-2%, зобов’язання сторін з ф’ючерсних угод припиняються через укладання оберненої угоди з виплатою різниці в цінах);
- сувора регламентація кількості, дозволеної до поставки, терміну та місця поставки;
- уніфікована якість товару;
- зв’язок з ринком реального товару через хеджування;
- безособовість угод, замінність контрагентів;
- здійснення розрахунків через спеціальну Розрахункову (клірингову) палату, яка є гарантом виконання зобов’язань сторін при купівлі-продажу контрактів.
Читайте також:
- Сучасні теорії міжнародних ф’ючерсних ринків – частина 3
- Сучасні теорії міжнародних ф’ючерсних ринків – частина 2
- Сучасні теорії міжнародних ф’ючерсних ринків – частина 1
- Еволюція розвитку основних економічних теорій ф’ючерсних ринків – частина 4
- Еволюція розвитку основних економічних теорій ф’ючерсних ринків – частина 3