Особливості оренди земельних часток (паїв)

Особливості оренди земельних часток (паїв)Відповідно до Закону України „Про оренду землі“ громадяни, які мають право на земельну частку (пай) у недержавному сільськогосподарському підприємстві, можуть передати в оренду відповідну земельну ділянку лише для сільськогосподарського використання. Це означає, що власник земельної частки (паю) може передати її в оренду лише після виділення земельної частки в натурі у вигляді земельної ділянки. І саме так необхідно розуміти зміст Указу Президента України від 15 грудня 1998 р. „Про гарантування захисту економічних інтересів та поліпшення соціального забезпечення селян-пенсіонерів, які мають право на земельну частку (пай)“. Передача селянами-пенсіонерами та іншими членами господарства належних їм земельних часток (паїв) в оренду можлива лише після виділення земельної частки в натурі у вигляді земельної ділянки та отримання державного акта на право приватної власності на землю.

Оренда землі являє собою такий вид суспільних відносин, при яких орендар бере, а орендодавець передає в оренду конкретну ділянку з чітко визначеними межами та місцерозташуванням, а також певної якості. Це дає можливість чітко зафіксувати об’єкт оренди, дозволяє чіткіше домовитись щодо розміру орендної плати і підвищує відповідальність орендаря за збереження якості грунту, недопущення зниження його родючості, захист ділянки від впливу несприятливих чинників.

За умов, коли на базі даного підприємства створюється одне агроформування, не виникає (або майже не виникає) ніяких ускладнень. Ситуація стає (може стати) складнішою, коли власники сусідніх земельних ділянок передаватимуть їх в оренду різним орендарям. За цих умов на загальній площі можуть створюватися черезсмужжя, вкраплини в єдиному масиві ділянок, які вимушені брати в оренду різні орендарі, на що вони, як правило, можуть не погоджуватися або ставитимуть орендодавцям невигідні для них додаткові умови. Адже їм вигідніше одержувати в оренду земельні ділянки єдиним масивом або розміщені, по можливості, ближче одна до одної. Виходом з такої ситуації може бути обмін земельними ділянками між їх власниками назавжди або на час дії даного договору оренди. Такої практики, як і умов та механізмів її проведення поки що немає. Проте обставини можуть скластися так, про що потрібно буде домовлятися окремо, виходячи з конкретних обставин.

Comments are closed.