Визначення орендної плати
- 13 Березня, 2013
- Реформування
Орендна плата визначається по-різному. За поширеністю умови визначення орендної плати можна рангувати таким чином:
1. У договорі встановлюється сума орендної плати у грошовому виразі із зазначенням того, що на цю суму буде видана продукція чи будуть надані послуги. В цьому випадку слід вказати, які ціни будуть братися до уваги при визначенні кількості продукції і послуг, а також перелік видів продукції.
2. У договорі визначається точна кількість одного або кількох видів продукції чи послуг, що будуть надані в рахунок орендної плати, із зазначенням або без зазначення їх вартості (наприклад, 400 кг пшениці, 50 кг насіння соняшнику і 10 л олії).
3. Розмір орендної плати може визначатися в процентах до валового збору зерна чи вартості продукції рослинництва (в середньому 10%). У цьому випадку в договорах можливі такі варіанти:
- розмір орендної плати визначається в процентах від валового збору зернових, а видається одним наперед визначеним видом зерна;
- вказується процент кількох видів зернових від їх збору (наприклад, 4% валового збору пшениці, 3% – ячменю, 3% – кукурудзи);
4. Договором передбачається визначення орендної плати в процентах (як правило, 0,5%) від вартості земельної ділянки, що передається в оренду. Саме цей розмір орендної плати передбачено як мінімальний для селян-пенсіонерів Указом Президента „Про гарантування захисту економічних інтересів та поліпшення соціального забезпечення селян-пенсіонерів, які мають право на земельну частку (пай)“.
5. У договорі зазначається сума орендної плати за земельну ділянку і її виплата передбачається лише в грошовій формі.
6. В договорі можуть поєднуватися кілька способів визначення розміру орендної плати (наприклад, відсоток від валового збору зерна плюс певна фіксована сума).