Хеджування

ХеджуванняХеджування являє собою механізм забезпечення страхування цінового ризику, тобто страхування від можливої зміни цін. Це одна із найскладніших біржових операцій, оскільки передбачає функціонування взаємопов’язаних елементів єдиного механізму поетапного укладання і завершення трьох видів угод.

Основа страхування від цінового ризику проста, але складним є механізм його здійснення. Так, для страхування від цінового ризику, тобто зміни цін на реальний товар, який продається або купується за угодою з відстроченою поставкою (форвард), хеджеру (його брокеру) необхідно поетапно укласти три види угод, які внаслідок їх здійснення і забезпечать упередження цінових втрат: купівля або продаж реального товару з відстроченою поставкою (форвард); купівля або продаж ф’ючерских контрактів на аналогічний обсяг товару; ліквідація позицій за ф’ючерсними контрактами шляхом укладання офсетної (зустрічної) угоди.

Основоположним у здійсненні страхування від цінового ризику (хеджування) є одночасне укладання угоди на реальний товар з відстроченою поставкою і ф’ючерсної угоди на аналогічний обсяг товару. На даному, початковому етапі, страхуванням шляхом укладання двох видів угод досягається гарантія в запобіганні втрат від зміни цін.

У випадку, якщо за угодою на реальний товар з відстроченою поставкою хеджер-продавець реального товару матиме фінансові втрати від зміни цін, то одночасно він як хеджер- покупець, але вже як власник ф’ючерсної угоди на такий же обсяг товару, має прибуток. Ця сума власне і страхує втрати за форвардною угодою.

На наступному, або завершальному етапі здійснюється ліквідація ф’ючерсного контракту, який покриває понесені фінансові втрати. Якщо немає необхідності ліквідовувати ф’ючерсну угоду на ті чи інші обсяги продукції, тобто хеджер не зазнав втрат від зміни цін і поставка товару за форвардною угодою відбулася, ф’ючерс може продовжувати обіг на біржовому ринку.

Comments are closed.