Мінеральні добрива
- 6 Серпня, 2014
- Реформування
Розрахунки балансу проводяться для аналізу стану і змін родючості грунту та ефективного використання добрив. Баланс складається зі статей надходження поживних речовин у рослини та їх виносу з урожаєм. Статті надходження – з мінеральними й органічними добривами, посівним матеріалом, за рахунок фіксації азоту бобовими культурами. Статті витрат – винос поживних речовин врожаєм та побічною продукцією, невиробничі втрати азоту і калію з добрив (газоподібні – азоту та вимивання азоту і калію в нижні горизонти грунту), винос бур’янами.
Науково обгрунтоване співвідношення азоту, фосфору та калію при внесенні добрив під сільськогосподарські культури у середньому в Україні становить 1:0.9:0.8, але існують особливості співвідношень залежно від культур та грунтово-кліматичних умов.
Порушення рекомендованих співвідношень, з одного боку, зменшує позитивний вплив добрив на урожай (до 30%), погіршує якість його, а з другого – може призвести до негативних екологічних наслідків (при нестачі фосфору – до підвищення концентрації нітратного азоту в рослинах, фунтовому розчині та ін.).
Для оцінки дії добрив слід порівняти витрати на їх застосування та вартість одержаного приросту урожаю.
До витрат належать вартість добрив, витрати на їх зберігання, транспортування, внесення в фунт та витрати на збирання, транспортування, доробку приросту врожаю.
Різниця між вартістю одержаного приросту врожаю та витратами для його одержання дає чистий доход, який виражається в гривнях на одиницю площі (1 га) або на одиницю продукції (1 ц).
Найбільш поширеними серед багатьох розрахункових методів визначення потреби у мінеральних добривах на запланований врожай є такі: балансово-розрахунковий, в основу якого покладено винос поживних речовин основною та побічною продукцією, урахування наявності в фунті поживних речовин (за картофамами афохімічного обстеження) та коефіцієнтів їх використання з добрив та фунту; розрахунок добрив за нормативами витрат поживних речовин, які розроблені для переважної більшості сільськогосподарських культур з урахуванням грунтово-кліматичних умов.