Кілька способів узаконити самобуд

Кілька способів узаконити самобудМало не кожна друга будова зводиться громадянами самовільно, без будь-яких дозвільних документів. Чомусь в головах українців вкоренилася думка про те, що на своїй ділянці вони можуть робити і будувати все, що завгодно, а адже найчастіше земельні ділянки навіть не були відведені для цієї мети. На сьогоднішній день існує кілька способів легалізації вже зведеного самобуду і введення його в експлуатацію.

Насамперед, розберемося, що таке самобуд.

Згідно ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються:

  • на земельній ділянці, не відведеному для цієї мети;
  • без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту;
  • з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Якщо побудований Вами будинок, гараж, сарай, господарська прибудова і т. д. Відповідають хоча б одному з цих ознак – це самовільне будівництво і для того, щоб зареєструвати право власності на нього, необхідно буде пройти одну з описаних нижче процедур.

Нагадаємо, що право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації (ст.331 ЦКУ).
Тепер розглянемо кожен із способів легалізації самовільного будівництва: до яких об’єктів може застосовуватися, в чому полягає, скільки займе часу і приблизні витрати.

Кілька способів узаконити самобуд

Спрощений порядок легалізації самобуду

Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» спрощений порядок легалізації об’єктів самочинного будівництва буде діяти до кінця 2013 року, тому всім бажаючим радимо поквапитися. Безумовним плюсом цього способу легалізації самобуду є його відносна простота, а мінусом те, що він може застосовуватися тільки до обмеженого кола об’єктів.

До яких об’єктів застосовується?

  • індивідуальні (садибні житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, побудовані в період з 5 серпня 1992 до 12 березня 2011 року;
  • побудовані до 12 березня 2011 року: громадські будівлі I і II категорій складності, а також будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Які документи потрібні:

  • два примірники заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації за формою, затвердженою Наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19.03.2013 р. № 95;
  • звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);
  • засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій знаходиться об’єкт та технічного паспорта.

Хто приймає рішення?

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю безкоштовно протягом 10 робочих днів з дня подачі заяви.

Загальний адміністративний порядок

Складається в оформленні всієї дозвільної документації, необхідної для будівництва об’єкта, постфактум, коли будівництво вже почалося або завершено. Цей спосіб найбільш витратний, тривалий і вимагає дотримання безлічі бюрократичних процедур, але в деяких випадках єдино можливий.

До яких об’єктів застосовується? Всім, які не відповідають вимогам для спрощеного порядку легалізації.

Що потрібно?

Приблизний алгоритм виглядає так:

  • Оформлення права власності чи користування земельною ділянкою (якщо не було оформлено раніше).
  • Розробка проекту.
  • Отримання всіх погоджень і дозволів.
  • Проведення авторського і технічного нагляду.
  • При необхідності перебудова будівлі згідно вимог ДБН.
  • Представлення всіх документів і самого об’єкта інспекторам ДАБК.
  • Отримання документа про введення об’єкта в експлуатацію.

Хто приймає рішення?

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, але сам процес зважаючи на його комплексності може затягнутися на довгі місяці.

Кілька способів узаконити самобуд

Судовий порядок

Відповідно до п.5 ст. 375 ЦКУ на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

До яких об’єктів застосовується?

До завершених об’єктах самочинного будівництва, побудованим на земельних ділянках, які у власності або користуванні заявника. Причому земельна ділянка повинна бути відведений в користування саме з метою будівництва.

Хто приймає рішення?

Суд. Процес може затягнутися на деякий термін, а результат залежить від зібраних заявником доказів. Якщо заявник надасть також довідки з районного відділу архітектури, пожежної служби, районної СЕС, то суд може прийняти рішення не тільки про визнання права власності на самовільно збудований об’єкт за позивачем, а й про відповідність будови встановленим нормам. У такому випадку вводити об’єкт в експлуатацію буде не потрібно.

Порядок легалізації будівель, зведених до 5 серпня 1992 року

Відповідно до частини 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється. Разом з тим, до 05.08.1992 р. в Україні не існувало нормативного документа, який би вимагав обов’язкове введення приватної будівлі в експлуатацію. Саме 05.08.1992 р. було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 449 “Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів державного замовлення”, яке зробило введення в експлуатацію обов’язковим для всіх забудовників. Інспекція ДАБК у своєму листі від 01.09.2011 р. № 40-12-2409 «Щодо прийняття в експлуатацію об’єктів, закінчених будівництвом до 5 серпня 1992» також підтверджує відсутність необхідності введення в експлуатацію будівель, закінчених до 05.08.1992 р.

Таким чином, для реєстрації права власності на побудовані до 05.08.1992 р. об’єкти досить технічного паспорта з датою будівлі, а документи, що підтверджують введення в експлуатацію об’єкта, не потрібні.

Comments are closed.